Dobrý den,
- Uvolnění rukou (pro správné a příjemné hraní, pěkné tóny atd.)
- vibrace je přejaté slovo, česky je to „chvěje se“ (ale pravda, moc se nepoužívá) 😀
- Když je člověk uvolněný, klavír má hezčí zvuk – viz pokus s kytarou, kdy jsme zahráli na klavír nějaký tón a struna začala na kytaře sama hrát. To samé se děje v klavíru, tedy když tleskáme u klavíru, chytají zvuk potlesku právě struny uvnitř, nebo když hrajeme velkou silou, klaviatura (klávesy a to, co je drží) vydávají také zvuky, čili tyto zvuky pak jsou slyšet přímo v klavíru a to až tolik nechceme, protože pak je tón ošklivý. Řešení – hrát uvolněně.
- Kvinty
- Ruka jakoby spadne „od hlavy“ (kldině si ruku položte na hlavu) a jak volně spandě před sebe, to je přirozený tvar. Je třeba trošku zkoušet, zase – jde to bez klavíru, na stole, během čekání než se pustí film nebo během reklamy, když čekáme atd 😀
- Ruka se volně položí na klavír a hrajeme vlastně pouze zápěstím, prsty jen dopadají na klávesy a nechají je hrát.
- Ze začátku pocit můžeme navodit „druhou rukou“, viz držíme jednu ruku za zápěstí tou druhou, palec nad zápěstím, ukazováček v dlani a ukazováčkem druhé ruky (který je v dlani) zvedáme zápěstí první ruky. A necháme volně dopadat.
- Není to hned ze začátku úplně jednoduché, navíc pokud máte naučené trošku zlozvyky z hudebky, ale to se odstraní (během chvilky)
- Cvičení na uvolnění palce
- Palec pevný
- Palec je na místě a okolními prsty kroužíme kolem, přizom nevytáčíme ruku (pouze přirozeně) a snažíme se o volný pohyb zápěstím
- Ukazováček pevný
- Ukazováček na jednom tónu a palcem skáčeme kolem
- palec dělá úhoz zezhora a velmi volně, všechny ostatní prsty „spí“, pokud prostě prst nepoužíváme, tak nepoužíváme jeho svaly. Vůbec.
- Palec pevný
- Tuta cvičení se dají dělat i bez klavíru, můžete na stole, kdekoliv, jde spíše o to, abychom byli schopni vyvolat pocit uvolnění, který máme, když se takhle rozehrajeme – hned a bez větší přípravy. S uvolněnýma rukama jsme schopni hrát širší roztah, hezčí tóny, rychleji, umíme hrát hlasitěji i potišeji (větší kontrast).
- Koulelo
- zhlavy pravá
- 2. řádek začíná „dolů“ 😉
- přidáváme levou (z hlavy)
- T – E‑G-H
- D – Dis-Fis‑H
- zhlavy pravá
- HP
- „houpavý“
- přesně rytmus, tóny, které jsou dlouhé, ať jsou správně dlouhé 😉
- opak tečkovaný rytmus
- tečka za notou mění délku noty, prodlužuje ji o… viz minule (zjistit) 😀
- přidáváme levou (pořád první část až k zarážce 😉
- Akordy – všech 6 tónů za sebou, začne to v levé a skončí to v pravé nahoře 🙂
Příště zase takhle v úterý 13.30 se budu těšit 😉