Krásný dne,
- Uvolnění & rozehrátí
- Rytmické cvičení s pedálem:
[pdf-embedder url=„http://klavir.klusik.cz/wp-content/uploads/2019/08/Rytmické_skupiny_s_pedálem.pdf“] - Začněte si každou ruku zvlášť, i tak je tam co dělat 🙂
- Počítání na doby – tedy prv-ní-do-ba-dru-há-do-ba-tře-tí-do-ba-čtvr-tá-do-ba (tučně vyznačeny akcenty)
- Akcenty fakt silně 🙂 Oproti tichým notám (všechny zbylé) musí být fakt slyšet rozdíl.
- Při akcentech ještě pozor na druhé a třetí doby, aby to nebylo postupně sestupné, jako že TÁTátáta, ale TÁtatata, akcentovat jen tu, která je označena akcentovou značkou (zobáčkem).
- Pro zajímavost – akcentových značek je celá řada, tohle je pouhý běžný akcent, tedy že notu, která je takto označena, zahrajete silněji. Pak máme třeba akcent, který se jmenuje marcato – to je podobné jako běžný akcent, akorát je nota ještě „nevázaná“ (kombinace akcentu a staccata), navíc je akcent silnější. Přesná interpretace je hodně závislá na době a na autorovi, co zamýšlel (naštěstí to často u toho bývá napsané, co tím autor zamýšlel, jak přesně marcato zahrát) 🙂
- Akcenty klidně zkuste použít i v rozehrávací etudě, kterou používáte – byť jich je tam 6 za sebou (not,) ale prostě zvýrazníte vždycky horní „géčka.“ 🙂 Ostatní budou jedna tichá řada.
- Rytmické cvičení s pedálem:
- Menuet
- Opakování prvních čtyřech taktů, správně rytmus, prstoklady atd.
- Spojování s levou, upevňování do plynulosti.
- Kombinace malíčku a prsteníku vedle sebe je dost brutální, prostě se jim nechce nezávisle hýbat, každý používají dost jiné svalové skupiny na ovládání a vzájemně se trošku ovlivňují, takže by nejraději se hýbaly spolu.
- Opakování prvních čtyřech taktů, správně rytmus, prstoklady atd.
- Had
- Rychlé opakování, abyhom nezapomněli 🙂