Dobrý den,
- Uvolňování
- oktávy (či jiné intervaly) zápěstím, opak
- hezké tóny
- postupně nechávejte prsty „samovolně uvolňovat“, musí se samy naučit, co je třeba a co vlastně od nich chete, nechvátejte na ně, jedou si svým tempem, které nepřekecáte, prostě se jim musíte přizpůsobit.
- Czerny (50÷2)
- Legato v pravé a v levé akord, rozfázovávání
- Akordy
- Souzvuk alespoň 3 různých tónů.
- Akord je tvořen svými tóny a je téměř jedno, kde a jak jsou (mění se akorát šířka, barva atd.), harmonie ale zůstává stejná (až na některé případy, ke kterým se dostaneme)
- Nejjednoduššeji, jak lze vytvořit akord, je z dané stupnice„ kteou očíslujete 1‑N a vytvoříte souzvuk 1−3−5. Takový akord se bude jmenovat stejně jako tónina, ze které pochází, stejně jako stupnice se jmenuje podle tóniny, ze které pochází, např. „c dur“, takže je to akord c dur.
- Durový akord má „geometrii“ 3⁄2 – tedy dole přeskočíte 3 tóny, nahoře přeskočíte 2 tóny.
- Obrat akordu – protože akord je tvořen pouze tím, co obsahuje, můžete přeházet témř libovolně tóny v akordu. V akordu C tedy z C‑E-G můžete udělat ještě E‑G-C anebo G‑C-E.
- Harmonické funkce
- Vezmeme-li danou očíslovanou stupnici, poté každý stupeň se nějak jmenuje. Ze začátku nás budou zajímat 3 hlavní názvy, tzv. 3 hlavní harmonické funkce
- 1. stupeň – tónika
- 5. stupeň – dominanta
- 4. stupeň – subdominanta
- Tyto tři hlavní harmonické funkce se dají na většinu písniček použít jako doprovod. Je jedno v jaké tónině, jestli je to v dur, moll.
- Když se podíváte na akordy od těchto harmonických funkcí v C dur:
- C – C‑E-G
- G – G‑H-D
- F – F‑A-C
- … uvidíte že jsou všechny durové (veselé, v překladu tvrdé).
- Vezmeme-li danou očíslovanou stupnici, poté každý stupeň se nějak jmenuje. Ze začátku nás budou zajímat 3 hlavní názvy, tzv. 3 hlavní harmonické funkce
když tu tedy příště nejste, tak tedy až v pondělí 6. 2. 2017 opět v 20.00.