Protože jsem hudební fanatik a mám hudbu prostě rád, rozhodl jsem se rozšířit své pochopení hudby mezi vás, vážení čtenáři.
Co se během seriálu postupně dozvíme? Já doufám, že dost 🙂 Samozřejmě vás naučím základům[ref]jako třeba notám a tak podobně[/ref], ale chci dát důraz na improvizaci a pochopení hudební teorie. Pochopení toho, že hudba není jen „náhodný sled tónů“, ale že je to komplexní obor, ve kterém se překrývá fyzika, matematika, umění, až psychologe.
Velkým problémem „v hudbě“, myslím tím i té populární, je špatné pochopení a časté zaměňování různých pojmů a tím zanášení „informačního balastu“ do našich hlav[ref]jak to často provádí média, bohužel často ani netuší, že něco dělají špatně…[/ref].
Další věcí, kterou tady musím avizovat a prostě to tak budu dělat je, že budu používat čistě anglické či latinské názvosloví. Sice beru, že čeština je krásná věc, ale hudební názvosloví v češtině je trošku podivné[ref]Např. značení tónů B vs H, poté značení posuvek atd. Pokud budu tyto věci používat, budu výhradně používat značení s posuvkami jako F# a ne Fis, E♭ pro Es atd.[/ref]. Sice dává smysl, ale málokdy najdete noty s českými zápisy, většinou jsou německy[ref]Stejné jako v angličtině.[/ref] anebo italsky, čili „klasicky“. Zavádět tedy trojí značení je dosti šílené, proto si vystačíme s dvojím – italským a anglickým.
Čeho bych chtěl zde dosáhnout není, že byste byli schopni přečíst třeba partituru a věděli, co všechno co znamená (i když samozřejmě proč ne…), ale spíše abyste byli schopni tvořivě myslet, pochopili zákonitosti, které v hudbě platí a byli si schopni třeba zaimprovizovat na nějaké téma. Takovou třešničkou budiž pochopení různých historických souvislostí, které se pokusím taktéž uvádět, bude-li to možné.
Ale abychom začali – v další části si ukážeme to, co budeme potřebovat v hudbě dnes a denně – notový zápis. Jak „ta věc“ funguje, proč se tam co dělá tak, jak se dělá a jak třeba napsat noty, abyste si při tom neukroutili ruce. Přeji příjemné počtení. Další části budu vydávat jak jen to bude možné, takže vydržte a těšte se! 😉
Nelze komentovat, ale trackbaky a pingbacky budou použity a přidány.