Dobrý den, s Michalem jsme se věnovali následujícím věcem:
- Vázání tónů
- Při hraní řady už má hezky uvolněnou ruku, ale hlavně v levé ruce nepříliš váže tóny. Zkuste trénovat tak, aby i v levé ruce vázal hezky tak, jak váže v pravé.
- Hrajte hodně pomalu, doslova se „zasekněte“ na konkrétním tónu a pak teprve přepněte další tón.
- Není důležitá rychlost, ale aby se vázalo 🙂
- Podkládání a nadkládání
- Podložení palce je situace, kdy palec doslova „podložíme“ pod dlaní a hrajeme pak další tón. V případě hraní řady pravou rukou od C tedy hrajeme: 1©, 2(d), 3(e), podložíme 1(f), 2(g), 3(a), 4(h), 5©.
- Nadkládání je přesně opačná situace, tedy kdy „nad palcem“ doslova „přendáme“ zbytek ruky, tedy nadložíme. V případě hraní řady pravou rukou, ale zhora, tedy dostaneme: 5©, 4(h), 3(a), 2(g), 1(f), nadložíme 3(e), 2(d), 1©.
- Pro levou ruku to platí přesně takto, akorát při hraní nahoru nadkládáme nad palcem třetí prst a při směru dolů podkládáme pod třetím prstem.
- Rotace a uvolnění zápěstí už vypadá lépe, občas zopakujte, ať se zápěstí uvolní. Rotovat musí zápěstí (v lokti), ne celá ruka (tzn. loket se nepohybuje při rotaci, pouze rotuje) 🙂
- Písničky už vypadají dobře, akorát by bylo fajn, aby Michal při hraní dýchal 🙂 A občas se zasekne při změnách v levé ruce, zkuste ještě cvičit, aby to bylo plynulejší.
- Michal vystavil požadavek na přepsání „Skákal pes“, protože už tam má moc psaní propiskou do not a chtěl by to mít čisté, takže zde dávám k vytištění: Skakal Pes.pdf
- Akordy
- Věnovali jsme se pojmu „akord“. Nejprve jsme si řekli, co je to tzv. „souzvuk“.
- Souzvuk je souhra 2 a více tónů najednou, třeba i pěti, deseti, prostě neomezeně.
- Akord je specifický druh souzvuku, kdy musí být tóny alespoň tři a současně musí být ty tóny různé (i přes oktávy). Ukážu na příkladu: C‑E-G – tři tóny, jsou různé, je to akord. C‑G-C – tři tóny, ale nejsou 3 různé, není to akord. C‑G-C-G-C‑E – 6 tónů, 3 různé, je to akord.
- Vytvořili jsme základní akord, tedy tzv. tóniku, která se v levé ruce hraje 1., 3. a 5. prstem jako 1., 3. a 5. stupeň, tedy C‑E-G. Všude v těch písničkáchvýše, kde je napsáno „C“, tak můžete hrát právě tuto tóniku C‑E-G. Zkoušejte pomalu dohromady.
- Tam, kde je napsáno „G“, budeme po vzoru tóniky hrát podobně G‑H-D (tedy 1., 3., a 5. prst). Je jedno, jestli půjdeme ke G nahoru či dolů 🙂 Tento akord nazýváme dominantou. Střídáme tak tóniku a dominantu k tomu, abychom k písničce udělali nějaký doprovod.
- Czerny (2)
- Pravá už je skvělá, dočtěte do konce cvičení
- Spojujte postupně s levou, pokuste se správně rozečíst tóny, které tam jsou a zkuste to zahrát, aby to Michal umáčkl. Když to několikrát zkouší, pak se mu to povede, takže je to pouze o zběhlosti.
Budu se těšit příští týden v pondělí 30. 11. 2015 opět ve 14.00 na vaší adrese.
Nelze komentovat, ale trackbaky a pingbacky budou použity a přidány.