Dobrý den,
- Uvolňování
- Zápěstí uvolňování ok 🙂
- Hezké tóny s jistotou
- Střídáme hezké tóny, které se střídají 😀
- Zatím jen palec a ukazováček, jde o to, aby všechny prsty byly volné a prst, kter chce zahrát (ten či onen) půjde hodně nahoru (přežeňte pohyb, aby si ostatní prsty zvykly na extrém a nesnažily se hrací prst dohnat).
- Plán „hry“:
- 4 doby, forte
- 4 doby po třech (prv-ní-díl-dru…), forte
- 4 doby piano
- 4 doby po třech piano
- Postupně přidáme další tóny, aby nám vznikl rozložen 5hlasý septakord C7.
- Pozor na palec v pravé ruce, při „zdvihu“ se vám zatahuje, palec by měl být volně dopředu a ovládat ho jen v kloubu 🙂
- V levé ruce máte tendenci utíkat v triolách (ty po třech) a pozor na zvedající se ostatní, musí být více uvolněné. Postupem času tohle uděláte úplně automaticky bez přemýšlení, je třeba tuty zvyky vychovat.
- Rytmus
- Jak jsou dlouhé které noty.
- Počítání, takt, tempo, rytmus, jak to spolu souvisí
- Počítáme po slabikách, např. prv-ní-dru-há-tře-tí (do tří, do čtyř a tak – to se pozná zase podle taktu, pokud je takt 3⁄4, počítáme do 3, pokud 4/4, počítáme do čtyř etc.). Tempo nám zase říká, jak rychle budeme počítat.
- Tečka za notou:
- Tečka prodlužuje délku trvání tónu o svoji polovinu. Tedy např. nota na 2 doby (půlová) bude dlouhá 3 doby. Nota na 1 dobu bude dlouhá na 1,5 doby (čtvrťová) atd.
- Pokud se změní přímo „princip počítání“ tak, aby vycházelo „tá-ta-tá-ta“, tak se tomu říká swing, pak se to píše normálně čtvrťovými, ale počítáte tak, aby vám to vyšlo do výše uvedeného rytmu 🙂
- Menuet
- První 4 takty dohromady, počítání na doby 🙂
- Basový klíč 🙂
Příští týden tedy v pondělí v 8.00 dopo.