Krásný den,
- Pozice u klavíru
- Tak, aby nohy neměly ostrý úhel v kolenou.
- Ruce volně před sebou, zápěstí zhruba ve výšce kláves.
- Uvolnění & rozehrátí
- Každý den 5−−10 minut (cca)
- Kvinty (rozsah např. c1 – g1) volně krajními prsty, tedy 1. a 5. prstem na pravé ruce (palec & malíček,) na levé 5. a 1. prstem (malíček & palec).
- Zvednete dlaň a necháte ji spadnout na klávesy s tím, že „zatnete“ 1. a 5. prst, časem si ruka zvykne „jak moc“ a tím pádem pak bude umět zahrát celou kvintu čistě (bez přízvuků ostatních prstů.)
- Ostatní prsty při hraní kvinty položíme na klávesy. Pokud něco zahrají, nic se neděje – cílem není zahrát dokonale čistou kvintu (zatím,) ale naučit ruku volně spadnout, aniž by zatínala svaly, které nepotřebuje ke hraní.
- Cvičení na ovládání prstů – tedy ruka je volně na klávesnici, každý prst má svoji klávesu (všechny sousední klávesy, bílé, žádné přeskočené).
- Postupně zvedáte do maximálních rozsahů všechny prsty (každý zvlášť) a dopadnete na danou klávesu. Pak sousední prst a takhle projedete všechny prsty dokola (klidně několikrát.)
- Tuto cvičení si dělejte až po kvintách, nejdříve si rozehrajte & uvolněnte zápěstí, pak až prsty (opačně to stejně nejde) 🙂
- Rytmické cvičení
- Rozedělení taktu na půlové, čtvrťové a osminové noty a pomlky.
- Pomlka je nota, která nemá zvuk (ticho).
- Hrajte dohroamdy pomocí kvint (viz výše) (uvolněné ruce, zápěstí etc.) a zkuste si do toho počítat – tedy řadové číslovky do čtyř (prv-ní-dru-há-tře-tí-čtvr-tá) a každá slabika je stejně dlouhá (slabikujete). Tím se učíte vnitřnímu citu k rytmu.
- Velmi pomalu (všechno zpočátku dělejte pomalu, ať máte čas a prostor se hlídat) si tedy počítejte a zkuste co nejpřesněji dodržet rytmus v rytmickém cvičení.
- Kvinty při rozcvičkách použijte jakékoliv, uvidíte, které dohromady pravá s levou budou jak znít, některé znějí lépe, některé hůře (statická harmonie, vysvětlíme jindy).