Dušek
S metronomem, než budeš hrát Duška, doporučuju rozehrát stupnici F dur.
Pokus se sjednotit místa, která ti jdou s těmi, která ti nejdou a zkusme tedy s metronomem, na 88. Neutíkej mu, on na tebe počká 🙂 Zkoušej postupně, nehraj to zbytečně celé s metronomem a nesnaž se to trefit, s metronomem se normálně hrají jen části, které potřebují hrát s metronomem (přechody, obtížná místa, místa, kde se hůř počítá, protože to člověk nestíhá a tak podobně).
Výhoda mechanického metronomu je v tom, že je vidět, jak to ťuká (je tam to kyvadlo), tedy funguje to trošku jako “mechanický dirigent” 😉 Pro lepší “vidění” doporučuju na závaží nalepit z lehké izolačky tenký proužek, aby to bylo vidět – takové té zářivě zelené nebo oranžové barvy. Uvidíš to tak lépe i jen periferním viděním, aniž bys musela přímo koukat na to, jak to klepe 🙂
Mody
Jednotlivé mody – článek o modech na tutom webu 🙂
Technika hraní
Ruce jsou volné, jako když se tribluje s míčem, celkově si asi sedni dál. Není to žádné držení míčku, jablíčka a dalších kulatých tvarů, ruce jsou prostě uvolněné, jako když s nimi plácneš o koleno.
Celkově u klavíru seď trošku dále, než sedíš teď. Ve své podstatě, pokud jsou nohy vedle pedálů, neměly by svírat ani pravý úhel, ale tupější (větší). Určitě by neměly být pod stehny. Další možností, jak otestovat, že sedíš dobře daleko, že zkusíš třeba levou rukou zahrát až horní oktávu (c4 — c5) ve stupnici. Pokud tam v pohodě dosáhneš, aniž bys musela měnit posezení, potom je to OK (může být). Totéž pravou dolů.