Dobrý den, s H. jsme se věnovali následujícím věcem:
- Zopakovali jsme nadkládání, podkládání
- Pohyb ruky a lokte během hraní je potřeba trošku ustabilizovat. Hráli jsme velmi pomalu jednotlivé tóny stupnice a já H. postupně fotil ruku, vždy poté, co jsme ji správně nastavili (zápěstí, prsty neprolamovat atd.). Vznikly tedy tyto obrázky:
- Zopakovali jsme pojmy „půltón“ a „celý tón“.
- Zopakovali jsme zvlášť skladbu Czerny(50/1).
Teď se delší dobu neuvidíme, proto se prosím věnujte následujícím úkolům:
- Kolik má skladba Czerny(50/1) taktů?
- Jak se to pozná?
- Pokud se podíváte (bez hraní, jen pohledem) na Czerny(50/2), jaký ta má počet taktů? Jaká je spojitost? (trošku těžší otázka, spíše na fantazii, spojitosti jsme si neříkali, chtěl bych, abyste toho co nejvíce s H. vymysleli dohromady, klidně spolupracujte 😉
- Uprostřed Czerny(50/1) je trošku jiná značka „na takty“, než je všude jinde ve skladbě. Co ta značka znamená? Zkuste slovně popsat, jak vypadá, kdybyste ji chtěli třeba někomu popsat, aby ji uměl nakreslit.
- Na začátku skladby je za houslovým klíčem velké písmeno „C“, co to znamená?
- Za „tím podivným symbolem“, na který se ptám výše, se nachází melodie v pravé ruce napsaná tak, že jsou noty v jedné osnově „nad sebou“ třeba dvě. Co to znamená? Jak se takovému jevu říká? (Např. „Pokud máme dvě noty nad sebou, hrajeme .… “)
- Ukažte v notovém zápisu jednotlivé součásti zápisu:
- Tempo
- Takty
- Houslový klíč (je-li)
- Basový klíč (je-li)
- Celou notu (je-li)
- Půlovou notu (je-li)
- První řádek, druhý řádek
- První notová osnova, druhá notová osnova
- Třetí linku na 2. osnově ve 3. řádku. Jaké notě (tónu) to odpovídá? V kolikátém taktu (počítejte od začátku řádku) se taková nota poprvé objeví?
To bude pro tentokrát vše, budu se těšit 30. 5. 2016 opět kolem 17.00, pokud by byla jakákoliv změna, dám vědět. Krásný den 😉
Komentáře