Dobrý den,
- Uvolnění
- Kvinty, oktávy
- Protahování palců – přes palec, jak jsme dělali.
- Rytmus 2:1 a 1:2 přidáme do tohoto – tedy v jedné ruce budeme přeskakovat v rytmu čtvrťových, v druhé v rytmu osminových. Je dobré udělat 4 přeskoky v rychlejší ruce, aby to pak zase vyšlo stejně 🙂
- Sloni
- Transpozice do F dur
- Transpozice – změna místa, změna tóniny (tedy z C dur do F dur, například)
- Tónina – skupina tónů (nejčastěji v běžných písničkách používaných 7 tónů), které používáme. Odchýlit se od těchto tónů můžeme pomoci tzv. posuvek. Tónina se jmenuje podle svého prvního tónu – tedy F dur má první tón F.
- Posuvky – znamníka, která nám posouvají daný tón nahoru či dolů (o jednu či více kláves)
- Křížek – posouvá o jednu klávesu vpravo (nejbližší, jaká vyjde, tedy může být černá i bíla, ale prostě vpravo)
- Béčko – posouvá o jednu klávesu vlevo (stejný princip jako křížek)
- Odrážka – ruší jakékoliv předchozí křížky či béčka. Všechny posuvky mají totiž platnost do konce taktu, ve kterém se objeví.
- Zkoušejte si tedy tuto zahrát v F dur – tedy všude místo „háčka“ dáte „béčko“ (tedy klávesa, která je o jednu vlevo od háčka).
- Předznamenání – místo hned za houslovým či basovým klíčem, kde dopředu můžete dát najevo, že všechny nějaké tóny budete zvyšovat či snižovat. Podle toho se rovnou pozná tónina – protože pokud už vidíte (viz jak jsme to hráli), ve Slonech například všude místo háčka zahrajete právě béčko. Je tedy zbytečné všude u každého háčka psát béčka, stačí napsat do předznamenání a hudebník si musí pamatovat, že pro danou část skladby prostě platí, že všechna háčka snížíme na béčko => a současně tedy ví, že hrajeme v F dur.
- První poznání: F dur má v předznamenání jedno béčko (bé (snížené há)).
- Zkuste v F dur zahrát i Maličká su, Skákal pes a další písničky, které máme napsané v C dur – C dur nemá v předznamenání nic, tedy je tam jen houslový klíč a označení taktu.
- Transpozice do F dur
Příští týden běžně v 15.00 😉