Dobrý den,
Uvolňování rukou a příprava na další hraní
Je velmi třeba vyřešit při hraní (resp. před hraním), aby ruce hrály krásně uvolněně, protože jinak to, co se hraje, zní ošklivě. K tomu nám slouží několik různých cvičení
Oktávové cvičení
Pokud ruka hraje hezky oktávu (měla by, pokud ne, tak třeba jen kvintu), je třeba do této oktávy dostat uvolněnost. Nehrajeme proto “zezhora”, aby, bylo zápěstí v tenzi (napětí), ale lehce zboku (zpředu směrem od těla ke klávesám). Využijeme toho, že je ruka poměrně pružná a při dopadu se chová podobně jako když házíte míčkem o zem – odráží se 🙂 Tohoto odrazu (byť ne tak dokonaleého jako při odrazu míčkem) můžeme využít k tomu, abychom lépe hráli tóny.
Hlavním cílem je, aby ruka “nebrzdila” před pádem, svaly nemají pracovat “vzájemně proti sobě”, ale vždy jen “pro hraní” dané svaly, které potřebujeme, zbytek je uvolněný a “spí” (stand by režim 🙂 ) Takže je třeba vylepšit dokonale tón, aby ruka dělala to, co má a nebojovala vlastně proti klávesám, klávesy pracují tak, jak chce ruka, ne opačně.
Cvičení na “hezké tóny”
Nastavíme ruku na nějakých 5 sousedních tónů (např. c2 — g2) a prsty vědomě co nejvíce uvolníme. Když se podaří, zkusíme (klidně druhou rukou) vytáhnout palec do výšky a hlídáme si místo, kdy se přestane ukazováček dotýkat klaviatury. To je takové “kritické místo” pro palec, kdy už vlastně nedokáže “být sám”. Zkusíme-li se do této polohy dostat vlastním svalem palce, dostaneme se o trochu níž. Z této výšky co nejvíce uhodíme na tón tak, aby prst (palec) vůbec nebrzdil, ale současně ostatní prsty nedělaly vůbec nic, tedy jsou naprosto volné, nezvedají se. Pokud se zvednou, poté je třeba držet zahraný tón a opět vědomě uvolnit všechny prsty. Tímto způsobem se postupně prsty navyknou, že umí být uvolněné a nebude třeba mezipřistání na uvolnění, prsty budou a zůstanou rovnou uvolněné. A to je cílem.
Alternace tohoto cvičení spočívá v rytmické úpravě. Nejdříve zahrajeme 6× dvojici palcem a ukazováčkem a pak 6× po třech, tedy trioly. Postupně střídáme pro všechny tóny a všechny prsty na tónech: C‑E-G-Bb‑C (neboli C‑E-G-B‑C v češtině). Ruka (a hlavně prsty) se při tomto cvičení krásně protáhnou.
Cvičení
Czerny cvičení 8 ze 125
Odkaz ke stažení: 125 pasážových cvičení.pdf
Cílem jsou první 4 takty.
Celkově ke cvičení
Cvičení na ruce lze dělat klidně každý den a klidně i bez klavíru, cílem je, aby prsty (třeba o stůl) hezky ťukaly, hrajeme bříšky prstů. Prsty si časem krásně zvyknou na krásné úhozy a bude to fungovat.
Příště si tohle zopakujeme a budeme pokračovat v protahování rukou, chtěl bych, aby Š. uměla hezky zvlášť první 4. takty z toho cvičení, na tom si totiž uděláme další věci.
Ohledně příštího týdne se ozvěte, jak to bude 🙂