Dobrý den,
- Tentorkát jsme se zaměřili na novinku – rytmus.
- Zavedli jsme počítání nahlas po slabikách.
- Noty jsme rozdělili na celé, půlové a čtvrťové.
- Celá nota – počítá se na 4 doby jako „prv-ní-dru-há-tře-tí-čtvr-tá“ (celou dobu zní a nezvedá se).
- Půlová nota – počítá se na 2 doby jako „prv-ní-dru-há“ (nebo samozřejmě ostatní kombinace, jako třeba „dru-há-tře-tí“ nebo „tře-tí-čtvr-tá“).
- Čtvrťová nota – vejdou se 4 do celé (proto čtvrťová) a počítá se tedy na 1 dobu – jako „prv-ní“ nebo „dru-há“ nebo „tře-tí“ nebo „čtvr-tá“ třeba. Zní ale pouze na tyto dvě slabiky.
- Dále ať si Káťa přehrává stupnici, jak umí – pomalu, s podkládáním pod 3. prstem (prostředníček). Nahoru i dolů, ale pomalu a klidně i dohromady, je potřeba rozdělit ruce, tak ať si zvyká, že se třeba podkládá jinde a jindy v každé ruce. Jelikož je silně levoruce zaměřena, bude tutu ruku vnímat jako hlavní, takže v té tolik problém nebude, je tedy bedlivě sledovat pravou ruku, kde skoro jistě zapomene podložit nebo nadložit (při cestě dolů)
- Sežeňte si prosím notový sešit, klasický A5 nebo nějaký takový vhodný. Budeme si do něho už zapisovat noty, aby uměla 😉
- K půltónům ještě – je třeba si uvědomit, že půltóny jsou prostě „nejkratší vzdálenost“. Pokud už se mezi dané dva tóny na klávesnici kdekoliv žádný další tón nevejde, tak vzdálenost těch dvou kláves je „půltón“. Platí to kdekoliv na klávesnici, tedy většinou mezi „černá-bílá“ nebo „bílá-černá“, ale u E‑F mezi těmito, stejně jako mezi H‑C (je to nejkratší vzdálenost).
- Stupnice se skládá z 8 kroků, kde jsou všude „celé tóny“, tedy takové, které jsou složené z 2 půltónů – např. C‑D-E jsou 3 kroky po 2 půltónech (páč mezi C‑D a je ještě jedna klapka a mezi D‑E taky). Nicméně mezi 3. – 4. stupněm je půltón, stejně tak mezi H‑C nahoře (7. – 8. stupeň).
- Výše zmíněné se dá aplikovat kdekoliv jinde, tedy pokud začnete hrát třeba od G, uvidíte, že máte tóny G‑A-H (celé tóny), H‑C – půltón, D‑E-#F (Fis) – pořád celé tóny, protože mezi E a Fis je jen jeden půltón, tedy jedná se o krok celého tónu. No a nakonec máme Fis‑G, tedy mezi 7. a 8. stupněm onen půltón (Fis‑G je nejkratší vzdálenost, tedy půltón) 😉 😉
- Nebojte, časem se na to znovu ještě zaměříme, tohle je fakt dost virtuální věc a bez zkušeností je těžko uchopitelná.
- Ať si Káťa zkouší hrát v každé ruce jinak dlouhé tóny – např. půlové a čtvrťové, přitom ať to nahlas počítá (prv-ní-dru-há-tře-tí-čtvr-tá).
- Skladbičku, kterou si prosím vytiskněte: http://klavir.klusik.cz/prstove-cviceni-01/. Naučíme se noty a pak takovéhle začneme hrát. Zatím ale ne, takže spíše jen „do budoucnosti“ 😉
To by bylo snad vše, sezení bylo lepší, takže bych tu kuchyni asi takhle nechal, zatím tedy, jestli to není problém a moc tam nepřekážíme.
Nelze komentovat, ale trackbaky a pingbacky budou použity a přidány.