Dobrý den, při výjimečně úterní hodině jsme s Míšou probrali hromadu věcí, pojďme se na ně zaměřit:
- Uvolňování rukou
- Nejprve jsme zopakovali „obloučkový“ pohyb zápěstím, to už docela šlo, takže jsme pokračovali v dalších věcech.
- Využili jsme obloučkového pohybu a hráli jsme dvojtóny (C‑G či nějaké takto vzdálené palec-malíček) v obou rukách současně, aby se tento pohyb dostal do podvědomí co nejvíce. Prosím rozcvičujte se tímto způsobem 🙂
- Zkusili jsme střídavě hrát nějaké tóny (C‑G např. opět) levou a pravou, při tom musí být obě ruce uvolněné, postupně vždy levou, přes to pravou, levou vytáhnout a uvolnit, levou přes pravou, pravou vytáhnout a uvolnit a tak pořád dokola.
- Zopakovali jsme rotaci zápěstím, hráli jsme je jak zvlášť tak dohromady. Poté jsme vyzkoušeli střídavě hrát levou/pravou rotaci, aby se tóny nepřekrývaly, ale byly „za sebou“ (v notách by to vypadalo např. takto:)
[pdf-embedder url=„http://klavir.klusik.cz/wp-content/uploads/2015/12/Střídání-v-rotaci-zápěstím.pdf“]
- Stupnice
- Hráli jsme jednu oktávu zvlášť pravou a levou (od C do C) a pak jsme to spojili (i s tím nadkládáním a podkládáním) dohormady, tentokrát pouze „od sebe a k sobě“, aby jevy nadkládání a podkládání přišly najednou.
- Schválně si vyzkoušejte, jak by to dopadlo, kdybyste to hráli společně nahoru a dolů, nejdřív se podkládá v pravé, pak nadkládá v levé a tak podobně – zatím si myslím, že Míša potřebuje hlavně mechanický přístup, aby se mu to do rukou uložilo; takže začněte třeba na c1 (to uprostřed) oběma palci (palcem jak levé tak pravé) a pravou rukou jeďte nahoru (1−2−3 podložit 1−2−3−4−5) a levou dolů (bude to to samé, že ano – 1−2−3 podložit 1−2−3−4−5).
- No a pak zase „k sobě“, takže skončíte tam, kde jste začali (tedy uprostřed na c1) 😉 Takto se to míšovi zatím bude hrát mnohem lépe, na druhé variantě (společně) zapracuje postupně.
- Písničky
- Pes a Kočka, obě jsme hráli se zjednodušeným doprovodem, takhle to má být.
- Do příště prosím zkuste zapracovat na rychlosti – ať ty dvojhmaty levá ruka střídá rychleji, aby se pravá nemusela zasekávat a čekat. Hrajte si hodně pomalu, poté zrychlujte.
- Czerny (2)
- Výborně, už hrajte celé v kuse.
- To samé, co u bodu s písničkami – levá rychleji střídat, ať není tolik potřeba se zasekávat. Hrajte celé pomaleji, aby tam nemusela levá zběsile létat 🙂
- Menuet – hrajte až k čárce (první 4 takty myslím) pouze pravou rukou! Levou jsme ještě nedělali v basovém klíči.
- Den přeslavný – máte tam jeden takt, zkuste ho správně spočítat (prv-ní-díl-dru-hý-díl) a až to půjde, pokusím se připravit nějakou verzi k vytištění, na které to zahrajete. Nezapomeňte na ligatury! To jsou ty obloučky spoujíjící stejné tóny, druhý se nehraje, pouze ten první přidržuji (pokud písničku znáte, budete vědět, kde se mají hrát, to vymyslíte).
Dobrá práce, budu se tedy těšit příští pondělí 21. 12. 2015 opět kolem 14. hodiny.
Nelze komentovat, ale trackbaky a pingbacky budou použity a přidány.